تبلیغات
انجمن تغذیه طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد
انجمن تغذیه طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد
با طبیعت طبیب زندگی سبز و پر از نشاط داشته باشیم  
----- تالار گفتمان
---در این وب
در كل اینترنت
نظر سنجی
نظر شما درمورد خام گیاهخواری چیست


-------- خرید هاست لینوکس -------- -------- --------

خواص میوه ها و سبزیها در طب امام صادق علیه السلام

علم تأكید مى كند كه میوه ها و سبزیها تأثیر خاصى در بسیارى از بیماریها دارند، از اینرو پزشكان خوردن آن را بخصوص براى بیماران ریوى و مبتلایان به نقرس و مانند آنها توصیه مى كنند.
شك نیست كه تأثیر میوه ها در جسم بشر مانند سایر غذاهاست؛ یعنى تأثیر آن تابع تركیب شیمیایى به نسبت ترشى یا شیرینى و داشتن ازت در آن است و لذا بعضى از آنها هضم كننده و بعضى مُلیّن و بعضى ادرار آور و بعضى مقوى است و تأثیرات و خواص فراوانى دارند.


باید دانست كه بهترین چیزى كه از نظر بهداشت لازم است و پزشكان بیماران خود را همواره به آن توصیه مى كنند، شستن میوه و پاك كردن آن از گرد و خاك و آلودگى هاى دیگر است. پس اگر انسان میوه را بدون شستن بخورد، در حالى وارد بدن مى شود كه حامل میكروب است و میكروب در معده جایگیرى مى كند و در این هنگام چیزى كه از آن فرار مى كرد عارض او مى شود و میكروب در بدن اثر مى گذارد. براى همین است كه پزشكان همواره بیماران خود را توصیه مى كنند كه پیش از خوردن میوه آن را بشویند و از خوردن میوه نشسته پرهیز كنند.
امام صادق (علیه السلام) پیش از آنكه طب این موضوع را دریابد و پزشكان به آن توجه كنند، آن را مورد تأكید قرار داده است. او مى فرماید: «هر میوه اى سمّى دارد، آن را با آب بشویید و در آب فرو ببرید»(1).
مى گوییم كه منظور امام از سمّ، همان میكروبهایى است كه در آن وجود دارد و آنها را به سمّ تشبیه كرده چون مضر است .
اكنون بعضى از میوه ها و سبزیها را براى نمونه ذكر مى كنیم چون ذكر همه آنها در این مختصر نمى گنجد:

خواص برخی میوه ها

1- انگور

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «انگور عصب را محكم مى كند و ناراحتى را از بین مى برد و نفس را پاك مى كند»(2).
پزشكان گفته اند: انگور سه كار را با هم انجام مى دهد: مسهل معده و پاك كنده خون و غذا براى بدن است و آب آن باعث تجدید قوا مى شود و گردش خون را تنظیم مى كند و براى گازهاى معده مفید است و نیز كبد و كلیه را مداوا مى كند و تب را مى برد و براى سوء هاضمه و نقرس و بیماریهاى قلب و صفرا و باد و بواسیر سودمند است و از پیشروى سل و سرطان جلوگیرى مى كند.
دانشمندان دارو شناس مى گویند: انگور ترشحات معده را زیاد مى كند و به طحال و ستون فقرات مفید است و در آن اندكى گاز ارسنیك وجود دارد كه باعث زیبایى رنگ صورت مى شود و لذا براى بیماران سفلیس و سل و سرطان فایده دارد. همچنین انگور داراى ویتامینهاى اى - ب - ث مى باشد.
مى گوییم : در سخنان امام با اینكه مختصر است، تأمل كنید و ببینید كه چگونه به بیشتر این فواید و منافع اشاره فرموده است .

2- سیب

امام (علیه السلام) فرمود: «سیب بخورید كه حرارت را برطرف مى كند و درون را خنك مى كند و تب را مى برد»(3).
و فرمود: «اگر مردم مى دانستند كه سیب چه خواصى دارد، بیماران خود را جز با آن مداوا نمى كردند و آن سریع ترین اثر را در قلب دارد و آن را شاد مى كند»(4).
و فرمود: «به تب دارانتان سیب بدهید كه چیزى نافع تر از آن نیست».
این چیزى است كه امام در كلمات كوتاه و جامع خود بیان كرده و پزشكان گفته اند سیب نشاط آور و تقویت كننده قلب و دماغ و كبد است و هم خوردن و هم بوئیدن آن مفید است و نیز سیب براى خفقان و تنگى نفس ‍ فایده دارد و ضعف دهانه معده را اصلاح مى كند و اشتهاآور است و سیب پخته براى سرفه خوب است و بیماریهاى پوستى و بیخوابى را تخفیف مى دهد. مى گوییم: هر صد گرم آن 65 واحد ویتامین آ و 15 واحد ویتامین ب و 30 واحد ویتامین ث دارد.

3- انار

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «كودكانتان را انار بخورانید كه سبب سرعت رشد و جوانى آنها مى شود».(5)
و فرمود: «انار را با پیه آن بخورید كه آن معده را دباغى مى كند و بر ذهن مى افزاید»(6).
پزشكان گفته اند: انار خون را تصفیه مى كند و خلط آور است و براى كسانى كه مزاج گرم دارند خوب است و تنگى ها را مى گشاید و ملیّن شكم (نرم کننده) و مقوى كبد و مفید براى یرقان طحال و خفقان قلب و سرفه حاد است . صدا را صاف مى كند و در صورت ایجاد نشاط مى كند و بدن را سیراب مى سازد و به كرمهاى روده مؤ ثر است .
مى گوییم: در سخن امام تأمل كن كه فرمود: انار سبب سرعت در جوانى مى شود خواهى دید كه همه این خواصى كه پزشكان گفته اند در این جمله بیان شده است زیرا كودكان به رشد كامل نمى رسند مگر اینكه خونشان صاف شود و خلط بیرون آید و كبد قوى شود و صورت نشاط پیدا كند و بدن سیراب شود.
همچنین در سخن امام كه فرمود: انار معده را دباغى مى كند، تأمل كن خواهى دید كه معده وقتى دباغى شود یعنى رطوبت زاید آن كه باعث سستى اعصاب معده مى شود، خشك گردد، غذا را بهتر هضم مى كند و چون غذا خوب هضم شود، خون پاكیزه تولید مى كند و چون غذا خوب هضم شود، خون پاكیزه تولید مى كند و چون خون پاكیزه شود، تغذیه بهتر مى شود و بدن قوى تر مى گردد و در بدن نیرویى تولید مى شود كه در مقابل بیماریها مقاومت مى كند. راستى كه سخن امام چه سخن جامعى است و مردم آن زمان آن را نمى فهمیدند بلكه علم امروز آگاهانه یا ناآگاهانه آن را درك مى كند.

4- بِه

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «به، صورت را زیبا و قلب را تقویت مى كند»(7).
و نیز فرمود: «هر كس به را ناشتا بخورد، نطفه او سالم و فرزند او زیبا مى شود»(8).
و نیز فرمود: «خوردن به باعث قوت قلب و ذكاوت باطن مى شود»(9).
این چنین امام صادق به را توصیف مى كند و سخنان پزشكان درباره به كه پس از تحقیق علمى و عملى گفته اند، از اینها فراتر نمى رود.
پزشكان گفته اند: به، چهره را زیبا مى كند و مقوى و مفرح قلب و دماغ و معده و براى روح حیوانى و نفسانى نشاط آور است و بسیارى از اعضاء بدن و مثانه را در كارشان كمك مى كند و لذا ادرارآور و ملیّن معده است و درد آن را تسكین مى دهد.
مى گوییم: هر درصد گرم به داراى 10 واحد ویتامین آ و 8 واحد ویتامین ب 1 و 21 واحد ویتامین ث مى باشد و مقدار زیادى املاح معدنى مانند آهن و منگنز و كمى كلر دارد.

5- انجیر

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «انجیر بخارات را از بین مى برد و استخوان را محكم مى كند و مو را تقویت مى كند و بیمارى را از بین مى برد و احتیاجى به دوا ندارد»(10).
امام در اینجا بیشتر خواص انجیر را به مقدار درك سائل بیان كرده است .
پزشكان گفته اند: انجیر میوه اى است كه داراى عناصر مغزى و قندى است به بدن فایده فراوانى دارد. این میوه هضم غذا را بهتر مى كند و كار معده را تنظیم و صورت را زیبا و عضلات را فعال مى كند و اگر شب خورده شود حركتهاى امعاء را منظم و در جسم ایجاد صحت و نشاط مى كند و خلاصه اینكه انجیر هم لذت و هم غذا و هم صحت است و گفته شده كه انجیر در معالجه كبد و فاسد شدن خون مؤ ثر است و براى سل و سرطان نیز اثر دارد.
مى گوییم: انجیر داراى ویتامینهاى آ - ب - ث مى باشد همچنین مواد چربى و قندى و آهن و كلسیم دارد.

6- خرما

امام صادق (علیه السلام) در حالى كه طبقى از خرما جلویش بود فرمود: «این چیست؟ گفتند: این خرما از نوع بِرنى است. فرمود: در آن شفاست» (11).
مى فرمود: «خرما درمان سم است و در آن بیمارى و ضررى وجود ندارد و هر كس موقع خواب هفت عدد خراما بخورد كرمهاى شكمش كشته مى شوند»(12).
امام مى خواست با گفتن اینكه خرما شفا دارد و بیمارى ندارد، مردم را به خوردن خرما تشویق كند و درصدد بیان تفصیلى منافع و خواص آن نبود به خاطر كثرت منافع آن و اینكه هیچ كس از آن بى نیاز نیست ولى علم امروز خواص آن را پس از بررسیهاى بسیار، به دست آورده است .
پزشكان مى گویند: در خرما فواید بسیارى وجود دارد. خرما بدن را گرم مى كند و خون غلیظ پاكیزه اى به وجود مى آورد و اگر با شیر خورده شود قوه باه (نیروی جنسی) را تقویت مى كند و جوشیده آن در التهاب و سرفه هاى خشك و التهابهاى ریه و تحریكها مجارى ادرار مفید است و خرماى خشك در خونریزى و اسهال و اصلاح لثه منفعت دارد و گفته شده كه براى سرطان نیز نافع است چون داراى ماده منیزیم مى باشد كه در سرطان اثر دارد. همچنین پژوهشگران تأكید دارند كه در سرزمینهایى كه خرما زیاد است، سرطان كم است و بزودى در آینده خواص دیگر خرما نیز كشف خواهد شد تا این سخن امام روشن شود كه در خرما شفاست و بیمارى ندارد.
مى گوییم : در خرما ویتامینهاى ب و ث وجود دارد و محتوى قند و سلولز و مواد آلبومین و املاح معدنى و منیزیوم مى باشد.

فواید برخی سبزیها

7- كاهو

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «بر شما باد كاهو كه خون را صاف مى كند»(13).
پزشكان گفته اند: كاهو انواع ویتامینها را دارد و در آن بسیارى از املاح معدنى وجود دارد، مشروط بر اینكه آن قسمتى كه بیشتر آفتاب دیده بخوردند.
«نیومان» دانشمند شیمى دان مى گوید: كاهو از نظر داشتن آهن بسیار غنى است و گلبولهاى قرمز خون را زیاد مى كند و لذا صورت و لبها را سرخ مى كند و اعصاب را آرامش مى بخشد و خواب آور است و چشم را شفاف مى كند و به رنگ مو مى افزاید.
مى گوییم: همه اینها از اثرات تصفیه خون است. پس در این سخن امام تأمل كن؛ و نیز گفته اند كه كاهو داراى ویتامینهاى اى - ب - ث مى باشد و در آن ید و كلسیم و مواد قندى و چربى نیز وجود دارد و اگر خوب جویده شود به هضم غذا كمك مى كند.

8- كاسنى

امام صادق (علیه السلام ) فرمود: «چه سبزى خوبى است كاسنى» (14).
و فرمود: «بر تو باد كاسنى كه نطفه را زیاد و فرزند را زیبا مى كند»(15).
و فرمود: «هر كس شب كند در حالى كه در شكم او هفت برگ كاسنى است، آن شب را از قولنج در امان خواهد بود»(16).
پزشكان گفته اند: كاسنى براى ضعف اعصاب و ضعف بینایى و فاسد شدن خون مفید است و بدن را پس از ضعف و لاغرى تقویت مى كند و قلب و كبد و كلیه را فعال مى سازد و رحم زنان را تمیز مى كند و تب را برطرف مى سازد.
مى گوییم : خدایا سخن امام چقدر رسا و جامع است و همه این خواص را كه پس از این مدت طولانى گفته اند شامل مى شود. در باره این سخن امام كه فرمود: «نطفه را زیاد و فرزند را زیبا مى كند» تأمل كن كه در آن دو خاصیت براى كاسنى ذكر شده و این دو خاصیت حاصل نمى شود مگر پس از تعدیل رحم و پاكى آن و پس از تقویت قلب و اعصاب و پس از آنكه بدن قوت بگیرد؛ گویا كه امام همه این منافع را با گفتن آن جمله در نظر داشته است .
در اینجا به این مقدار اندك از گفته هاى امام صادق (علیه السلام) در باره خواص و منافع میوه ها و سبزیها اكتفا مى كنیم. این نمونه ها نشانگر سرشارى علم او و گستردگى شناخت او از علم طب است .

________________________
پی نوشت:
1- طب الائمه و كشف الاخطار
2- كشف الاخطار
3- وسائل الشیعه، ج 3 ص 40
4- كشف الاخطار
5- وسائل الشیعه
6- كافى
7- وسائل الشیعه، 301
8- همان
9- همان
10- كافى
11- كافى
12- همان
13- كافى
14- بحار، ج 14
15- همان
16- همان

 

منبع: 
طب النبى و طب الصادق
نویسنده: ابوالعباس مستغفرى و محمد خلیلى
طبقه بندی: احادیث و خام گیاهخواری،
برچسب ها: خواص میوه ها و سبزیها در طب امام صادق علیه السلام،
[ پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 ] [ 01:53 ب.ظ ] [ سید روح الله حسنپور سوق ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

----------
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما [Reg_Fast_Form]